Založení fotbalového klubu SK Slavoj Brno v Bohunicích
20. 7. 1929
Bohunice
Přípravný výbor tvořili K. Fic, J. Javůrek, A. Jaroš, O. Sobola, J. Sobota, F. Mazač, B. Divonský a J. Sobola. Prvním předsedou byl zvolen Jan Sobota.
Nejprve byl pronajat pozemek a začalo se s budováním hřiště, na kterém byly později umístěny odkoupené tenisové kabiny SK Židenic (ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1930). To už měl klub 40 členů a několik dorostenců. Na začátku roku 1931 vykazoval klub již stovku členů, pořádal řadu divadelních představení a předsedou byl zvolen R. Hamerský, kterého v roce 1934 vystřídal opět Jan Sobota.
V roce 1939 nastává pro SK Slavoj Brno přelomové období s novým hřištěm, bufetem, studnou, oplocením, kabinami a množstvím čerstvě zasazených stromů (hřiště se nacházelo na místě dnešní vazební věznice). Družstvo se probojovalo do I. B třídy, což vedení klubu pokládalo za průměrný úspěch vzhledem k vynaloženému úsilí.
Po celou dobu existence byl klub veden naprosto demokratickým duchem v národním uvědomění a plným pochopením pro sociální potřeby členů. To se projevilo i během okupace. V řadách Slavoje se nenašel ani jeden zrádce a řada členů byla aktivně zapojena v odboji. Ludvík Ondrák zemřel na Pankráci ukopán a ubit pro sabotáž. Konstantin Kubeš a Jan Mareček se stali obětí nuceného nasazení. Jana Pazourka a Františka Špačka gestapo internovalo za podzemní činnost. Přestože byli mučeni, nikoho neprozradili.
Výbor klubu rozhodl o převzetí upadajícího hokejového klubu Jednoty Sokol Bohunice, která byla během války zrušena. Umožnil mu plně se rozvinout. Avšak vlastní fotbalové mužstvo kleslo do II. B třídy, protože mnoho členů bojovalo v řadách spojenců proti nacistům. Hřiště klubu bylo válečnými událostmi značně poškozeno. Klub se proto, po osvobození republiky, pustil do jeho obnovy.
Návratem členů z války se zlepšila i herní úroveň. Mužstvo se umístilo na prvním místě soutěže ve svém okrsku. Členové se zapojili i do nově vzniklého místního národního výboru. A protože se osvědčili, byli zvoleni opakovaně.
Oddíl se po II. světové válce rychle rozrůstal. Měl více dorosteneckých a mládežnických členů. Někteří z nich dokonce reprezentovalo i Československou republiku. Za tento úspěch je třeba poděkovat zejména vedoucímu dorostu Jaroslavu Křenkovi. SK Slavoj Brno byl v roce 1949 komunistickým režimem zrušen. Fotbalový oddíl současného TJ Tatran Bohunice jej považuje za svého přímého předchůdce.
(Informace pro naši encyklopedii doplnil starosta MČ Brno-Bohunice pan Antonín Crha, děkujeme.)
Ostatní literatura
Vazební věznice a Ústav pro výkon zabezpečovací detence (ÚPVZD)
Jihlavská 12/410
nacházelo se zde původní hřiště SK Slavoj Brno
MJ
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.