Oslavy 200. výročí uhájení Brna před švédským vojskem

15. 8. 1845 (14.–17.8.1845)


ulice

charakteristika

Vrcholem velkolepých čtyřdenních oslav se stalo slavnostní svěcení nového praporu brněnského měšťanského a střeleckého ozbrojeného sboru.


účastníci

brněnský biskup hrabě Jan Antonín Arnošt Schaffgotsche,
guvernér hrabě Rudolf Stadion,
velící generál na Moravě hrabě Antonín Kinský a další významné osobnosti


zajímavosti

Prapor věnoval sboru císař Ferdinand I., stuhu věnovala jako kmotra praporu císařovna Marie Anna, zastoupená na slavnosti baronkou Skrbenskou.


poznámka

Jubilejní oslavy byly zahájeny 14. srpna zádušní mší za obránce Brna z roku 1645, celebrovanou biskupem Schaffgotschem v chrámu sv. Jakuba. Večer se konal pochodňový průvod a koncert hudby sboru před radnicí.
Slavnostní mši se svěcením praporu, opět celebrované brněnským biskupem 15. srpna v 10 hodin na Zelném trhu, předcházely ranní dělostřelecké salvy ze Špilberku a hudební budíček vojenské kapely. Po předání praporu brněnskému starostovi Ritschlovi a veliteli sboru majoru Herlthovi následovala slavnostní přísaha příslušníků sboru. Odpoledne byla zahájena na městské střelnici královská střelba, večer se konalo slavnostní představení v divadle.
Třetí den oslav byl mj. slavnostně otevřen městský zaopatřovací ústav v Hřbitovní ulici, v Lužánkách se uskutečnila velká lidová slavnost a večer byl odpálen na nedaleké louce ohňostroj.
Dne 17. srpna byly oslavy zakončeny večerním plesem v Redutě (zakončení se konalo po dopolední vojenské přehlídce a polní mši před Veselou bránou).


prameny, literatura

události

15. 8. 1995
Den Brna a slavnost Nanebevzetí Panny Marie 3. 5. 1995
Vernisáž výstavy "Když Brno dobývali Švédové" 15. 8. 1845
Oslavy 200. výročí uhájení Brna před švédským vojskem 15. 8. 1645
Generální útok švédských vojsk na město Brno a pevnost Špilberk odražen


osoby

související odkazy

Jiv


Aktualizováno: 11. 07. 2018