Výstava „Turínské plátno – podoby Kristovy tváře“

5. 5. 2011 (5.5.2011–19.6.2011)


ulice


charakteristika

Výstava představila fotokopii nejslavnějšího zobrazení Kristovy podoby. Mimořádná příležitost ke shlédnutí pohřebního rubáše, jehož vznik zůstává v mnoha ohledech dodnes otevřenou otázkou, byla obohacena několika originálními malbami, objevenými v brněnské diecézi. Velmi zajímavý je obraz s námětem, ale i s textem Abgarovy legendy.
Sugestivní barokní veraikon s tváří trpícího Krista doplnily grafické listy a příklady tak zvaných pravých obrazů od počátků tohoto ikonografického typu. Překvapením (nejen pro znalce) byl iluzivní veraikon Gabriela von Maxe s Kristovou tváří a těžko popsatelným dojmem otevírajících se očí. Dnes nezvěstný obraz z roku 1874, zastoupený na výstavě dokonalou litografií, umělce ve své době proslavil po celé Evropě.

Jak uvedl autor koncepce výstavy a jejího libreta, dr. Karel Rechlík, ředitel Diecézního muzea: „Součástí brněnské výstavy jsou také přehledně uspořádaná historická data, základní informace a výklady o vzniku a dějinných osudech Turínského plátna, výsledky některých odborných analýz a komentáře významných osobností a odborníků. Nechybí příklady různých vyobrazení Krista v dějinách umění a videoprezentace, která ukazuje stálé proměny tvůrčích interpretací tohoto věčného tématu“.


poznámka

Slavnostní vernisáž výstavy proběhla 5. května 2011 v 16.00 hodin v sále biskupství (Petrov 2). Po zahájení brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem promluvil k výstavě ředitel Diecézního muzea Dr. Karel Rechlík a odborný pracovník Mgr. Martin Motyčka. Historické texty a verše Jana Zahradníčka přednesla Zdeňka Kučerová.
Možnost podrobně si prohlédnout věrnou kopii Turínského plátna, potěšit se s originálními historickými malbami a seznámit se s dějinami vzácné duchovní památky měli zájemci v kryptě brněnské katedrály od 6. května do 19. června 2011.
Během trvání výstavy uspořádalo Diecézní muzeum několik komentovaných prohlídek a přednášek na téma Turínského plátna.


prameny, literatura

stavby

Katedrála sv. Petra a Pavla
Petrov
místo konání výstavy (krypta)


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 01. 05. 2020