Založení Jednoty legionářů v Líšni

1920 (zánik 1939)katastr

Brno-Líšeň


místo

nejprve sídlo škola - Pohankova ulice, pak Sokolovna v Belcrediho ulici


charakteristika

V roce 1920 byla založena v Líšni Jednota legionářů. Navázala na tradici účasti rodáků v československých legiích v 1. světové válce.


zajímavosti

Do 1. světové války narukovalo celkem 1120 Líšňáků. Někteří byli na ruské frontě zajati a dostali se až do Turkestánu. V Rusku vstoupilo do legií 69 rodáků. Ti první se účastnili už bitvy u Zborova a později všech bojů od Volhy po Vladivostok. Ve Francii a v Itálii se 14 rodáků přihlásilo do Dobrovolnického sboru.


poznámka

Do Jednoty legionářů se také přihlásili bratři z Podolí, Horákova, Mokré, Velatic a Tvarožné. V roce 1923 vstoupili do Československé obce legionářské.
V roce 1920 uspořádali členové výstavku odboje, o rok později sbírku pro hladovějící v Rusku.
Měli vlastní hudbu a hráli vlastní divadelní představení.
Roku 1924 uspořádali koncert ke 100. výročí narození Bedřicha Smetany a výtěžek byl věnován na postavení školy ve Vandy ve Francii.
V roce 1928 oslavili narozeniny prezidenta T. G. Masaryka rozprodejem brožur Náš první prezident. Ve stejném roce pořádali 2 oslavy a výtěžek byl věnován na zřízení měšťanské školy.
V roce 1937 uspořádali Zborovské oslavy a na chlapecké škole odhalili pamětní desku padlým legionářům v Pohankově ulici. Právě této oslavy se zúčastnilo mnoho občanů, bez rozdílu politického i náboženského smýšlení. Zisk byl věnován na postavení sochy prezidenta Masaryka před měšťanskými školami v Holzově ulici.
I během 2. světové války byla konána alespoň sportovní klání - např. lehkoatletické nebo cyklistické.školy

objekty

T. G. Masaryk
pomník: Holzova 1/03
finanční dar na postavení sochy T. G. Masaryka
ruští legionáři
pamětní deska: Pohankova 5/01


městská část


Aktualizováno: 23. 12. 2019