Založení souboru Collegium musicum brunense

1947 (ukončení v roce 1961)


katastr

Brno


charakteristika

Na brněnské univerzitě zformoval ve 30. letech 20. století Collegium musicum Vladimír Helfert, a to jako doplněk hudebněvědného semináře. Soubor si po roce 1945 vytvořil vazbu na hudebně historické oddělení Moravského muzea a přijal název Collegium musicum brunense.
Sdružoval pak studenty univerzity, ale i konzervatoře a pokračoval v činnosti Helfertova univerzitního Collegia.
První koncert tělesa se konal v létě roku 1947 a jednalo se tak o instrumentální soubor staré hudby.


účastníci

Jaroslav Pohanka - vedoucí souboru

zakládající členové:
- Jaroslav Trávníček (člen Janáčkova kvarteta)
- Miroslav Matyáš (člen Janáčkova kvarteta)
- Jaroslav Kratochvíl (člen Janáčkova kvarteta)
- Karel Krafka (člen Janáčkova kvarteta)
- Vratislav Bělský (varhaník)


zajímavosti

První hudební společnost s názvem Collegium musicum byla v českých zemích založena v roce 1616, a to v Praze. Vznik instrumentálního souboru staré hudby Collegium musicum, založeného v roce 1908 Hugo Riemannem při uměnovědném ústavu lipské univerzity, podnítil zakládání obdobných souborů i na našich vysokých školách.

V roce 1961 došlo k rozdělení souboru. Starší členové začali vystupovat pod uměleckým poradenstvím Jaroslava Trávníčka, který však záhy soubor s novým názvem Komorní orchestr Bohuslava Martinů z časových důvodů předal Josefu Těšíkovi.
Další část původního osazenstva přetrvávala jako Collegium musicum, komorní orchestr bez dirigenta. Ten v roce 1963 zkonsolidoval Miroslav Matyáš pod novým názvem Čeští komorní sólisté. Tento orchestr uskutečňoval koncerty pod hlavičkou již jen zaštiťujícího sdružení hudebně historického oddělení Moravského muzea v Brně Collegium musicum brunense. Nyní (rok 2011) jsou Čeští komorní sólisté komorním orchestrem Státní filharmonie Brno a hrají díla starých, zejména českých mistrů, a to na moderní nástroje.


poznámka

Soubor udržoval spolupráci s muzikology Janem Rackem a Theodorou Strakovou. Repertoár sestával převážně z nově objevených skladeb starých českých mistrů.
Collegium musicum brunense uskutečňovalo nejen koncerty svého sdružení, nýbrž zvalo i hosty a pořádalo další hudební akce. V roce 1952 pořádali besedy o českých skladatelích, další ročník byl věnován cyklu „Oživená minulost“.



osoby

Vladimír Helfert
zakladatel Collegia musicum Miroslav Matyáš
člen souboru



Aktualizováno: 17. 10. 2023