Lidové misie v Žebětíně

20. 10. 2013 (20. 10–26. 10. 2013)


ulice

katastr

Žebětín



charakteristika

U příležitosti 1150. výročí příchodu bratří Konstantina a Metoděje (r. 863) se v říjnu 2013 ve farnosti kostela sv. Bartoloměje konaly lidové misie, které pro farnost uspořádali misionáři z farního týmu (FATYM) Vranov nad Dyjí.


účastníci

Marek Dunda a Ladislav Kinc, misionáři z farního týmu Vranov nad Dyjí,
Pavel Haluza, farář v Žebětíně,
farníci a účastníci misií


zajímavosti

Lidové misie mají dlouholetou tradici. Již od 17. století docházelo v jednotlivých farnostech v určitých časových intervalech k duchovní obnově pod vedením řeholních společenstev, zvaných lidové misie. V žebětínské farnosti se zatím poslední misie konaly v roce 1937 u příležitosti 150. výročí obnovy duchovní správy. Přičemž na památku těchto misií byla zhotovena socha sv. Antonína, která je v současné době instalována v kapli pod věží. Mezi ty, kteří v 90. letech 20. století obnovili konání misií, patří tým kněží, jáhnů i laiků z Vranova nad Dyjí – tzv. FATYM Vranov nad Dyjí.


poznámka

Program:
Zahájení misií se konalo u příležitosti dopoledních bohoslužeb v neděli 20. října. Téhož dne odpoledne byla uspořádána interaktivní hra pro děti v ulicích Žebětína. V následujících všedních dnech probíhaly každodenní bohoslužby zahrnující tzv. stavovské promluvy k těm, kdo žijí v manželství, ke svobodným, k seniorům, lidem zralého věku, k mladým. Denně bylo pamatováno také na mládež a děti bohoslužbami slouženými v prostorách k tomu účelu upravených. Ve středu v podvečer bylo uspořádáno procesí s pochodněmi a svícemi ke kříži u hřbitova. Tam jeden z misionářů odevzdal v modlitbě Božímu milosrdenství žebětínskou minulost, která od posledních misií v roce 1937 zahrnovala hrůzy II. světové války a různé tragédie, jež se tu odehrály. Od čtvrtka misijního týdne byla příležitost ke svaté zpovědi. V sobotu pak byla hromadně udělena svátost pomazání nemocných.
Během misijního týdne byl uvnitř kostela před oltářem uložen misijní kříž. Ten pak byl jakožto symbol misií při poslední misijní bohoslužbě v sobotu 26. října požehnán a instalován na předem připraveném místě před kostelem sv. Bartoloměje. Po vztyčení kříže nastal časový prostor, kdy každý z přítomných mohl přistoupit ke kříži a dotykem do něj vložit svoje misijní předsevzetí. Na závěr byla zazpívána státní hymna a slavnostní Te Deum.




stavby

objekty

misijní kříž
kříž: Dlážděná 0/07


městská část


PeDro


Aktualizováno: 11. 11. 2024