Palác Th. a E. Bochnera von Stražisko
Palác Th. a E. Bochnera von Stražisko
Přízova 3/452
Brno-Trnitá
- vdova po Th. Bochnerovi Carolina (1830–1918) se svými šesti syny
Edmund Bochner byl roku 1885 nobilitován a podle svého statku u Konice připojil ke svému jménu přídomek von Stražisko. Se svou ženou Julií, dcerou Libora Kleina, žili od 80. let 19. století střídavě v někdejším Berglově paláci v Brně a v zámečku na Stražisku.
Po smrti Edmunda Bochnera získal továrnu s palácem židovský podnikatel Josef Stiassni a po něm jeho synové Ernst a Alfred se společníkem Paulem Neumarkem. Začátkem 2. světové války byl podnik rodině Stiassni zabaven, továrnu zakoupil Němec Julius Kunert.
Po válce byly budovy komplexu znárodněny a později sloučeny do národního podniku Vlněna. Definitivní konec výroby zde nastal kolem roku 1997.
Dnešním většinovým vlastníkem je developerská společnost CTP, která plánuje zbourání stávajících objektů a stavbu nových administrativních a bytových domů. Bourání domů bylo zahájeno v roce 2016 budovami továrny u ulice Dornych, poté se přesunulo do ulice Přízova. Novorenesanční Bochnerův palác by měl zůstat zachován.
V některých pramenech (http://www.bam.brno.cz/objekt/c118-textilni-tovarny-stiassny-a-neumark-vlnena?filter=code) lze narazit na informaci, že manželé Stiassni pověřili architekta Ernsta Wiesnera realizováním blíže neurčených a dnes již nezjistitelných stavebních úprav svého (někdejšího Bochnerova) paláce.
Jedno z možných vysvětlení nabízí nepublikovaný rukopis románu německy píšícího autora Guido Glücka Blázni života (Narren des Lebens) z roku 1926, který se odehrává na pozadí brněnských reálií. Alfred Stiassni zde vystupuje pod jménem Leo Altgut a Ernsta Wiesnera představuje židovský architekt Fred Schwarzer. Podle Glücka souvisely stavební úpravy interiéru paláce s vybudováním literárního salonu, v němž se scházel tehdejší výkvět brněnské umělecké a intelektuální společnosti.
(Výše uvedené informace shromáždil, připravil pan Jiří Skoupý, děkujeme.)
Nejzajímavější na Bochnerově domě je rozložitá palácová kulisa hlavní fasády (2+7+2), klasicky členěná do tří průčelních zón, jimž dominuje mohutná korunní římsa nesená volutovými konzolami. Doplňují ji i další motivy charakteristické pro Arnoldovu tvorbu - např. dětské figurky v okenních cviklech.
Jedna z prvních brněnských neorenesačních staveb, reflektujících vrcholné římské období, úzce souvisí jak stylově, tak osobou architekta s první fází zástavby zdejší okružní třídy. Typologicky pak svědčí o tom, že podobně jako na Cejlu, také tady na Dornychu bývala až do 60. let 19. století reprezentativní obydlí spojena přímo s továrnami. Palácové průčelí bylo později konfrontováno s věcnou, ale působivou architekturou sousedních továrních hal Bochnerova podniku.
Monografie "Příběhy z dlouhého století: architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku" Ostatní literatura
Josef Arnold
architekt
Edmund Franz Martin Bochner
majitel domu
Theodor Franz Bochner
majitel domu
Alfred Stiassni
majitel
Ernst Stiassni
majitel
další významné osoby (1)...
11. 10. 2018
Otevření nových kanceláří společnosti Avast v Brně
16. 5. 2016
Zahájeno bourání budov bývalé textilní továrny Vlněna
Lk
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.