Tuřanský hřbitov
Tuřanský hřbitov
Brno-Tuřany
město Brno (Správa hřbitovů města Brna)
Brno: nejdéle nepřetržitě fungující hřbitov
Tuřanský hřbitov vznikl v roce 1831 při velké epidemii cholery, jejíž oběti (62 mrtvých) nemohly být uloženy na tehdy stávajícím hřbitově z roku 1810 v místech zbořeného kostela Zvěstování P. Marie.
Při cestě do Dvorsk vznikl proto nový cholerový hřbitov, který tomuto účelu posloužil ještě v roce 1854 a 1866, kdy se opět v Tuřanech a okolí cholera vyskytla. V roce 1866 došlo k podstatnému rozšíření hřbitova, aby mohl pojmout i mrtvé z okolních obcí Holásek, Chrlic, Brněnských Ivanovic, Dvorsk a Slatinky.
V roce 1868 byla vystavěna hřbitovní kaple, zasvěcená 29. 8. 1872 k poctě Vzkříšení Páně. O další následné rozšíření a zvelebení hřbitova se zasloužil i místní farář P. Jan Evangelista Špirk, sám pohřbený tam poté v lednu 1904.
Tuřanský hřbitov je nejdéle nepřetržitě fungující brněnský hřbitov a ještě dvakrát došlo k jeho potřebnému rozšíření v roce 1985 a 1994.
Na hřbitově u vchodu do votivní kaple jsou dvě vzácné barokní plastiky (sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Kajetána) z let okolo roku 1728. Středový kříž hřbitovní je z roku 1950 (černý mramor).
Rozloha hřbitova zabírá bezmála 13 ha, na níž se nachází více než 1500 hrobů a počet pohřbených dosahuje už čísla 4550.
K novým hrobům významných osobností patří i hrob generála Ludvíka Krejčího a Felixe Maria Davídka, dále JUDr. Peregrina Fiši, řed. Eduarda Gloce aj.
Florian Andresík
místo posledního odpočinku
Vavřinec Andresík
místo posledního odpočinku
Miroslav Bauer
místo posledního odpočinku
František Blažek
místo posledního odpočinku
Josef Blažek
kenotaf
další významné osoby (45)...
pamětní kříž
kříž: Pratecká 0/01
místo umístění kříže
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.