Encyklopedie dějin města Brna

František Xaver Baťka

    Mons. František Xaver Baťka


    • * 2.12.1922 Kostice u Břeclavi – † 17.6.2008 Žernůvka u Tišnova


    • římskokatolický kněz brněnské diecéze


    • vzdělání

      1933–1940 klasické gymnázium na Velehradě,
      Theologické učiliště v Brně,
      kněžské svěcení přijal v Brně 5. 7. 1947 z rukou brněnského biskupa Karla Skoupého

    • jiné pocty

      v roce 2006 byl jmenován Monsignorem s titulem kaplan Jeho svatosti


    • zaměstnání

      kněžskou dráhu začínal jako kaplan v Měříně, tam byl později též administrátorem,
      v roce 1949 byl na krátký čas ustanoven administrátorem v Bohdalově (ještě téhož roku byl zatčen, odsouzen za „podvracení republiky“ a vězněn do roku 1954 postupně ve věznicích ve Žďáru nad Sázavou, v Praze na Pankráci, v Jáchymově, na Mírově, v Mladé Boleslavi a ve Valdicích),
      po propuštění byl ustanoven od 1. 8. 1954 kooperátorem v Kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích (do 31. 10. 1969),
      od 1. 11. 1969 do 15. 4. 1971 byl tamtéž administrátorem,
      na začátku tzv. období normalizace byl přeložen jako administrátor do Mikulčic, v roce 1972 do pohraniční farnosti Slavonice, v roce 1978 pak do Kunštátu na Moravě, později působil i v dalších okolních farnostech, kam dojížděl,
      jeho posledním působištěm v letech 1990–2004 byly farnosti Mikulčice a Lužice, kde obnovil cyrilometodějskou úctu a zbudoval poutní areál,
      od roku 2005 žil na odpočinku na Žernůvce


    • hrob

      rodinný hrob, hřbitov Kostice


    • poznámky

      Jako student se podílel na stavbě farního kostela v Tvrdonicích, kde po svém kněžském svěcení v Brně slavil i primici 13. 7. 1947.

      V Brně-Židenicích kromě požehnaného pastoračního působení často i nad rámec okleštěných možností tehdejší doby věnoval se neustálému zvelebování domu Božího, který mu obzvláště přirostl k srdci. Spolu s administrátorem P. Josefem Grossem se v roce 1955 postaral o pořízení nových zvonů, v roce 1961 navrhl prospekt nových varhan, v dalších letech úpravu liturgického prostoru a hlavního oltáře.
      Úzce spolupracoval s nejlepšími křesťanskými umělci té doby: s arch. Klaudiem Madlmayrem, bratry Kotrbovými, s Ludvíkem Kolkem.
      Byl organizátorem diecézních liturgických dnů konaných v židenickém kostele (v letech 1965, 1967, 1968).

      Jeho život byl naplněn prací, láskou, službou i utrpením. Byl horlivým obnovitelem liturgického života po II. vatikánském koncilu, pracoval na záchraně duší i Božích stánků, rozšiřoval úctu k našim moravským patronům. Miloval svůj rodný kraj, kam se rád vracel ke svým příbuzným a známým.


    • obrazy

      img14132.jpg


    • prameny, literatura

      zobrazit "Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. 1935-1995. Sborník příspěvků k dějinám kostela a náboženského života ve farnosti"


    • osoby

      Josef Dancinger
      spolubratr v kněžské službě Josef Gross
      kněz, spolupráce ve farnosti Brno-Židenice Heřman Josef Kotrba
      spolupráce na úpravě liturgického prostoru v židenickém kostele Jakub Rabušic
      P. Baťka mu získal souhlas k výpomocné duchovní činnosti pro židenickou farnost Karel Skoupý
      biskup, vysvětil Františka Baťku na kněze
      další osoby (1)...
      Arnošt Alois Till
      spolubratr v kněžské službě


    • stavby

      Kostel sv. Cyrila a Metoděje
      Gajdošova 99/2684
      místo jeho působení v duchovní správě v letech 1954–1969


    • autor

      Ma


Aktualizováno: 04. 09. 2014

František Xaver Baťka. Zdroj: www.farnostdeblin.cz.