náhrobek rodiny Herringovy


Vídeňská 96, skupina 22a/01

reprezentativní neogotická hrobka postavená pro rodinu významného brněnského podnikatele, obchodníka a mecenáše Johanna Pauluse Herringa (1758–1836), jejíž podobu navrhl vídeňský architekt Josef Fuss a samotnou realizaci provedl vídeňský kameník Franz Praster.


katastr

Štýřice


místo

Ústřední hřbitov města Brna, skup. 22a, hrob č. 1–10


umístění

1851


autor

Josef Fuss (architekt), Franz Praster (kameník)


popis

Náhrobek je tvořen tumbou umístěnou na vrcholu čtyřhranného pilíře, který je z přední strany ozdoben gotizující nikou. V nice je umístěn nápis „FAMILIE HERRING“ vyvedený tzv. gotickým písmem. Ústřední pilíř je ze tří stran obestavěn zdí z pískovcových kvádrů, na niž navazuje parapet, na jehož čtyřech sloupcích jsou umístěny vysoké kovové lucerny. Hrobové místo překrývají tři kamenné náhrobní desky s rytými nápisy (opět vyvedenými gotickým písmem), dnes již nečitelnými. Výška náhrobku je 9 metrů.


památková ochrana

rejst. č. ÚSKP 11789/7-296


poznámka

Manželé Herringovi byli původně pohřbeni na bývalém Městském hřbitově (dnešní Tyršův sad). V roce 1851 se jejich synovec a adoptivní syn Ernst Johann Herring rozhodl pořídit reprezentativní rodinnou hrobku, která ještě do otevření Ústředního hřbitova na bývalém hřbitově stála. Po roce 1883 pak byla hrobka společně s ostatky přestěhována na své současné stanoviště.



ulice

městská část

události

3. 11. 1883
Otevření Ústředního hřbitova města Brna


stavby


osoby na objektu

Ernst Johann Herring
inicioval vybudování hrobky Johann Paulus Herring
pro něj a jeho rodinu byla hrobka postavena


PeDro



Aktualizováno: 14. 03. 2024